پژواک سکوت

یک روحانی ایرانی خواهان عبای خمینی است( ترجمه)

ترجمهء مقالهء نیویورک تایمز(‌The New York Times) در خصوص سخنان آیت‌الله هاشمی رفسنجانی.

__________________

واشنگتن__ آقای هاشمی رفسنجانی، در طول عمر سیاسی‌اش، با عناوین گوناگونی شناخته شده‌است. به عنوان شخصی مصلحت اندیش، ستایش شده؛‌ به انتقاد کم جرأت بودن، نکوهش شده؛ به فساد مالی، متهم و همچون مهره‌ای سوخته، کم اهمیت و کنار گذاشته شده است.    اکنون او به نحوهء برخورد دستگاه حکومتی با مسائل پیرامون انتخابات ریاست جمهوری، شدیداً انتقاد کرده است.

__________________

نوشتهء: الین سیولینو (Elaine Sciolino ‌).

ترجمه : امین.ف.

__________________‌

   

آقای رفسنجانی، یک روحانی و رئیس جمهور پیشین، اکنون خود را با سخنانش در جایگاهی نوین قرار داده : نقش آفرینی که مجوز ترجمهء اهداف و خواسته‌های جمهوری ٣٠ سالهء اسلامی را دارد.    آقای رفسنجانی، با عنوان خطیب نماز جمعه، از منبرش استفاده کرد تا مهم‌ترین نطق عمر سیاسی‌اش را بیان کند. آیت الله رفسنجانی، آن عادت محتاطانهء همیشگی‌اش را کنار گذاشت، تا خواهان آزادی دستگیر شدگان ناآرامی‌های اخیر ؛‌ خواستار آزادی بیان بیشتر مطبوعات و بر طرف کردن کامل <<شک>> مردم، نسبت به نتایج انتخابات اخیر شود.   وی همچنین با ادای سخنانش، تلویحاً، آیت الله علی خامنه‌ای را ،به جهت عدم محاسبه خواست مردم در تصمیماتش، به چالش کشید.

 

ادامهء مطلب-رنگ زمینه-3
+   امین ف ; ٩:٠٢ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٤/٢۸
دنباله: Donbaleh بالاترین : Balatarin     پيام هاي ديگران ()  
 

چیزی از ریشه تغییر کرده... ( ترجمه)

*چیزی از ریشه تغییر کرده، ایرانی‌ها ترسشان ریخته و دولتی‌ها را به سخره می‌گیرند.*

ظاهراً جامعه به حال عادی خود بازگشته، اما این تنها خطای ظاهر است.

در مسیر شرق به غرب تهران، در ساعات شلوغ صبح، انسان در خطی طولانی از قطار ماشین‌ها زندانی می‌شود که حرکتی لاک‌پشت وار دارد.  دیروز زنی متکدی خود را به حجم ترافیک زد و بیهوده سعی بر فروش چند لنگ حمام داشت....

____________________________________________

ترجمه متن پست امروز (The Independent ).

ترجمه امین.

نوشته: دادبه گودرزی ( نام مستعار ) .

___________________________________________

..... ما برای چند ثانیه حرکتی کردیم و باز در این گیر و بست میخ‌کوب شدیم؛ درست مانند فلج سیاسی ایران. رانندهء تاکسی در این میانه از بابت سنگینی ترافیک مرتباً غر می‌زد، سیگاری گیراند و سی دی را در پخش صوت قرار داد. جملات آغازین ترانه نمی‌توانست بیش از این گویای حال زمانه باشد : " باز امشب من هوای گریه دارم !".

در ظاهر اینگونه به نظر می‌آید که همه چیز، پس از سرکوب بزرگترین تظاهرات ایران، پس از سال ۵٧ ، به حال عادی بازگشته. در مسیرم به اداره، سرمقالهء روزنامه‌ها را از کیوسک روزنامه فروشی مرور کردم؛ بله کسب و کار مثل همیشه برقرار است :"  محاسبات غلط غرب از اغتشاشات جاری ".

برخی از ما هنوز شب‌ها در حدود ساعت ١٠ به بالکن یا پشت‌بام خانه می‌رویم و برای حدود ١٠ دقیقه -فریاد الله- اکبر سر می‌دهیم.   شعاری که در سال ۵٧ کمک کرد شاه سقوط کند.

اما این روزها تنها عده‌ای این کار را ادامه می‌دهند و این تأتر شبانه گاهی می‌تواند تا سرحد مرگ خنده‌آور باشد.  

اول پژواک صدای -الله اکبر- گروهی را از یک پشت بام می‌شنوید، بعد یکی دیگر از گوشه‌ای دیگر که می‌گوید - مرگ بر دیکتاتور -. سومی از سمت دیگر فریاد می‌زند - مرگ بر ضد ولایت فقیه - و چهارمی، که می‌شود گفت حتماً از طرفداران احمدی‌نژاد نیست، از سمتی دیگر می‌گوید- مرگ بر پدرت!-.

در این انتخابات بسیاری از ایرانی‌ها برای بار اول رأی دادند؛ چون باور داشتند که واقعاً شانس بزرگی وجود دارد تا از دست محمود احمدی‌نژاد خلاص شوند. مردی که ،سخنانش و رفتارش باعث می‌شد آن‌ها، احساس کنند تحقیر شده‌اند.  ولی درصد بالایی از میلیون‌ها انسانی که، پس از انتخابات ِ دزدیده شده به خیابان‌ها آمدند، تنها عصبانیت‌شان را به رخ احمدی‌نژاد و مأمورین لباس شخصی‌اش ابراز نمی‌کردند، بلکه حامل پیامی بسیار خطرناک‌تر بودند : << جمهوری اسلامی، نمایندهء مشروع مردم ایران نیست>>.

.........

ادامهء مطلب-رنگ زمینه-3
+   امین ف ; ۱:۳٧ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٤/٢٦
دنباله: Donbaleh بالاترین : Balatarin     پيام هاي ديگران ()  
 

آمریکا پیام محکمی برای ایران فرستاد (ترجمه)

مقامات آمریکا، پیام محکم و روشنی فرستادند، مبنی بر اینکه ایران زمان زیادی برای آغاز مذاکرات هسته‌ای ندارد تا بتواند از اعمال تحریم‌های جدید ویا حتی اقدامات نظامی جلوگیری کند...

_______________________________

مقاله‌ای از سایت خبری الجزیره.

ترجمه: امین.

_____________________


...هشداری که بر اساس آن، آمریکا تنها زمان محدودی را به ایران میدهد تا مذاکرات را آغاز کند.  خانم هیلاری کلینتون، معاون رئیس جمهور آمریکا، ابراز داشت :" انتخاب کاملاً واضح است، ما آماده میمانیم تا با ایران مذاکره کنیم، اما این مهم زمانش الان است. این فرصت تا ابد باقی نخواهد ماند. "     با اشاره‌ای به نشست روز چهارشنبهء وزارت خارجه در واشنگتن، خانم کلینتن گفت: " ایران هیچ حقی برای دستیابی به تسلیحات هسته‌ای ندارد و ما کوشا هستیم تا از این موضوع جلوگیری کنیم. "  اما اضافه کرد که ....

ادامهء مطلب-رنگ زمینه-3
+   امین ف ; ۸:٥٠ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٤/٢٥
دنباله: Donbaleh بالاترین : Balatarin     پيام هاي ديگران ()  
 

کاندیدای رئیس جمهوری بیان کرد: شاید ایران به تجزیه سیاسی کشیده شود(ترجمه)

 

تحلیل سخنان آقای رضایی و برخی دیگر از رهبران جبههء اصولگرایان در خصوص مسائل جاری.


نوشته:رابرت.ف.ورث (Robrt F Worth )

ترجمه: امین

برگردان مطلب از خبرگزاری -نیویورک تایمز-

********************************************

لبنان،بیروت*-   یکشنبه، یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری ایران، در ملامتی مفهوم دار و صریح به حاکمان ایران، اخطار داد،  شکاف سیاسی و اجتماعی که بر اثر اختلافات بر سر نتیجهء آرای اعلام شده بوجود آمد و خشونت‌های اعمال شدهء پس از آن، چنانچه هر چه سریعتر رسیدگی و حل و فصل نشود، میتواند به تفرقه و از هم پاشیدگی ِ جامعه منجر شود.   آقای رضایی، هشدار خود را در متنی طولانی بیان کرد، که در آن خواستار -اصلاح- شده بود و سخن از بازداشت -میراث- انقلاب اسلامی با تفرقه فکنی و سیاست‌های کوته بینانه، کرده بود. این بیانیه در اینترنت پست شده بود.

           

گرچه نظرات آقای رضایی ....

ادامهء مطلب-رنگ زمینه-3
+   امین ف ; ۱٠:۳٤ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٤/٢۳
دنباله: Donbaleh بالاترین : Balatarin     پيام هاي ديگران ()  
 

دستبردی به بزرگان...

 

 

آن کس که نداند و بداند که نداند

                                لنگان خرک خویش به مقصد برسان

آن کس که بداند و نداند که بداند

                       بیدار کنیدش که بســی خفته نمانـد

آن کس که بداند و بداند که بداند

                       اسب عجـــل از گنبـد مینـــا برهــاند

آن کس که نداند و نداند که نداند

                       در جهــــل مرکـب ابدالــــدهر بمـاند

"آن کس که نداند و نخواهد که بداند

                      چون تـرکهء بیداد شود! هجوه بخواند!"

*************************************

پ.ن :

البته بنده از دوست عزیز، استاد راثی پور( که پیوندشان در صفحهء اصلی موجود است)، خواهش کردم که ایشان هم مصرع آخر ِ بیت اول را به ذوق خود راهنمایی کنند، که ایشان هم طبق معمول بی تکلف این خواهش بنده را پذیرفت و چنین سرودند:

آن کس که نداند و نخواهد که بداند

                    از فتـنهء ابلیـس رهایـــی نتواند !

که همان طور که می‌بینید بسیار وزین تر و معقول تر از آن نوشتهء بنده است.

با تشکر از مهر و بزرگواری ِ ایشان.

+   امین ف ; ۱٠:۱٠ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٤/٢۱
دنباله: Donbaleh بالاترین : Balatarin     پيام هاي ديگران ()  
 

گویش ملایم G8 در خصوص برنامه هسته‌ای ایران ( ترجمه)

نوشته: ماسیمو کالابرسی(Massimo Calabresi ) در تایمز آن-لاین

ترجمه: امین


رهبران کشورهای عضو G8 که اجلاسی در شهر کوهستانی لِه آکویلا(L. Aquila ) ایتالیا در هشتم جولای را برگذار کردند، در واکنش به نحوهء برخورد ایران با معترضان سیاسی اش، موضع محکمی را اتخاذ کردند واز رژیم خواستار محترم شمردن مفاد قانون اساسی و حقوق بشر شدند. اما زمانی که موضوع به برنامهء اتمی تهران رسید، چیزی که آقای اوباما به دیدهء استراتژی تخریبی، در روابط ایران-آمریکا به آن نگاه میکند، رهبران این نشست، لحن ملایم تری را بکار بردند؛ مشوق نحوهء گفت و گو بجای برخورد شدند و حق دستیابی ایران بر امکانات صلح آمیز هسته ای را درک کردند.      تا کنون این آشکارترین نشانه ای بود که اوباما، حتی با وجود خشونت های پس ار انتخاباتی در ایران، همچنان قصد دارد بر استراتژی هویج ( مسامحه و تشویق) خود پیش از بلند کردن چوب دستی( فشار و خشونت) در قبال ایران پافشاری کند.

مشاوران ارشد آمریکا، سعی کرده اند تا جراید غربی را مجاب بر سخت بودن بخش هسته ای بیانیه G8  در خصوص ایران بنمایند. در نشست مطبوعاتی هشتم جولای، ویلیام برنز(William Burns)*، .....

 

ادامهء مطلب-رنگ زمینه-3
+   امین ف ; ۱:۱٥ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٤/٢۱
دنباله: Donbaleh بالاترین : Balatarin     پيام هاي ديگران ()  
 

حرکت بعدی اوباما (ترجمه)

 

 

ترجمه‌ای از ماه‌نامهء جمهوری نوین-The New Republic-

نویسنده: مایکل کراولی(Michael Crowley )

مترجم: امین


******************************

 باراک اوباما، در عقیدهء خود مبنی بر خصوص مذاکره با ایران، حتی پس از خشونتی که بعد از انتخابات نشان دادند،همچنان مصّر است. در حالی که اسرائیل امید خود را در این باره به کلی از دست داده.  هاآرتز ( جریده پرتیراژ اسرائیل) می‌نویسد:

"پیش از اینکه تظاهرات در ایران آغاز شوند، مقامات رسمی اسرائیل اظهار نظر کرده بودند که گفتگوی ایران-آمریکا، شانس بسیار کمی برای به نتیجه رسیدن دارد. اما پس از شروع تظاهرات و احتیاج مقامات افراطی‌گرای ایران برای اطمینان بر کنترل قدرت، دستگاه‌های اطلاعاتی اسرائیل اعتقاد دارند، ...

ادامهء مطلب-رنگ زمینه-3
+   امین ف ; ٦:٤۳ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٤/۱٧
دنباله: Donbaleh بالاترین : Balatarin     پيام هاي ديگران ()  
 

روحانیون از این دروغ همبستگی‌آور عصبانیند!

ترجمهء مقاله‌ای از Independent در خصوص بیانه مجمع مدرسین قم و نگرشی  پیرامون نتایج تقلبات انتخاباتی در رفتارهای دسته‌جات سیاسی درون حکومتی.

Michael Axworthy

نوشته‌ء : مایکل اکسورتی( Michael Axworthy ).

تاریخ : دوشنبه، ۶ جولای ٢٠٠٩

ترجمه : امین                     

******************************

آقای ارنست گلنر (Ernest Gellner )، محقق جامعه شناسی انسان، در خصوص قدرت همبستگی آور ِ دروغ مطلبی نوشته:" حقیقت در دسترس همگان است، لذا بدیهی و کم ارزش می‌نماید؛ اما باور یک مطلب دروغین، التزام بیشتری را می‌طلبد.  به همین دلیل تعهد ِ جمعی ِ یک گروه نسبت به یک مطلب ناراست،  می‌تواند قدرت همبستگی مستحکمی را در بین این افراد ایجاد کند."

رژیم تهران هم تصمیم به همبسته کردن هواداران وفادارش از طریق انتخاباتی دروغین گرفت. ادبیات گفتاری آقایان خامنه‌ای و احمدی نژاد، ....

ادامهء مطلب-رنگ زمینه-3
+   امین ف ; ۸:۳٥ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٤/۱٥
دنباله: Donbaleh بالاترین : Balatarin     پيام هاي ديگران ()  
 

الگو آیا الگوی شاه عباس است؟

 

... داشتم پیش خودم مسائل این روزگار را سبک سنگین می کردم که نمی دانم چرا به یاد زندگی نامه شاه عباس صفوی افتادم :

قزل باش ها، که شاه اسماعیل اول به کمک و پشتوانهء آنها، صفوی را پایه گذاشت، و از آن پس جز مزیت خویشاوندی، در تمامی ارکان حکومتی جاگیر شده بودند و مملکت را به سبک هزارفامیلی می گرداندند؛ در زمان حکومت شاه محمد خدابنده، ابوی شاه عباس، سوای این که دیگر اصل شاه سونی را در عمل فراموش کرده بودند، شاهان را نیز در راستای دسترسی به قدرت بازیچهء بازی گردانی های خود می نمودند. هر کس لـلهء هر شاهزاده ای بود، برای رساندن ِ ((آدم)) خود به تخت، یا سر به شورش میزد یا فتنه هایی می کرد خانمان سوز. چنانچه در این بازی های قدرت گردن ِ  حمزه میرزا، برادر بزرگ شاه عباس به دست سلمانی اش بریده شد و مادرش را از خوابگاه خود، در حالی که در آغوش همسرش، خدابنده بود، از حرم بیرون کشیده شمشیر آجین کردند....

 

ادامهء مطلب-رنگ زمینه-3
+   امین ف ; ۸:٢٠ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٤/۱٤
دنباله: Donbaleh بالاترین : Balatarin     پيام هاي ديگران ()  
 

نوشتاری بر نقد جنبش ایران و پیشنهاد راه کاری بر آن. با توجه به اعتراضاتی که نسبت به احتمال – قریب به یقین- تقلبات انتخاباتی در چند هفتهء گذشته از جانب اکثریت طبقهء متوسط و نخبگان سیاسی کشوردر جریان است و حتی جمع روحانیونی که نسبت به احتمال تغییرات پایه ای در اساس جمهوری اسلامی دغدغه های گاه عمیقی دارند را نیز وارد این کشاکش کرده، واکنش های مردم ایران، حتی همان هایی که در یک تظاهرات واحد شرکت می کنند، از طیف بسیار آرام تا انفعالی ِ افراطی گسترده است.   البته عمده ترین دلیل آن را می توان عدم وجود یک تشکل هماهنگ کننده دانست.    چیزی که فقدانش در این اعتراضات به شدت مشهود است....                                                                                   

ادامهء مطلب-رنگ زمینه-3
+   امین ف ; ۱٠:٠۳ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٤/۱٢
دنباله: Donbaleh بالاترین : Balatarin     پيام هاي ديگران ()  
 

دیوار فرو نمیریزد ( ترجمه مقاله‌ای از نیوزویک)

درودی دوباره بر شما.

باز هم ترجمه‌ای دارم ، این بار برگرفته از نیوزویک، نقدی ایست از دید یک جریدهء آمریکایی و البته با دغدغه‌های خودشان. اما از این نقطه نظر که اینان ناظران صاحب عقیده‌ای هستند که دیدگاهشان منطق کاربردی در اجرای سیاست خارجی‌شان را دارد و سعی بر واقع گرایی دارند، خواندنیست و البته قابل تامل.

دیوارها فرو نمیریزند.

تشابهات تاریخی در ایران کاربردی نیستند.

نوشته: فرید زکریا (Farid Zakaria)

ترجمه: امین

 

هرگاه تصاویری از ایران را که در طی دو هفته گذشته به ما رسیده، می‌بینیم، ناخودآگاه می‌خواهیم آنها را با حوادث ١٩٨٩ اروپای شرقی مقایسه کنیم. در آن زمان وقتی مردم به خیابان‌ها ریختند و حکومتشان را به چالش کشیدند، پوشالی بودن آن حکومت‌های به ظاهر پابرجا به خوبی نمایان شد و به سرعت از هم فرو پاشیدند. چیزی که جایگزینشان شد، حکومت‌های لیبرال دموکرات بود.  آیا ایران هم می‌تواند در مسیر انقلابی مخملی سیر کند؟

 


ادامهء مطلب-رنگ زمینه-3
+   امین ف ; ۱٠:٤٩ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٤/۱٠
دنباله: Donbaleh بالاترین : Balatarin     پيام هاي ديگران ()  
 

فهمی بر مسائل ایران " سرکوب 101" (مقالهء نیویورک تایمز)

درودی دوباره.

تصمیم گرفتم به جای خودگویی‌هایی، که شاید بیشتر شنیده باشیم از دیگران، متنی را به ترجمه بیاورم که در نیویورک تایمز در خصوص ایران تحلیل شده بود. این مطلب را انتخاب کردم و سختیِ نداشتن کلید فارسی را به جان خریدم چون مطالب این روزنامه را لایه‌هایِ تصمیم گیرنده آمریکا می‌خوانند و این نقبی‌ است، هر چند بسیار محافظه کارانه، به دریچه دید آنان.پیشاپیش به بزرگواری خود نقصان ها را چشم بپوشید.


نوشته شده توسط: دوید ای سانجر(DAVID E SANGER)

ترجمه توسط : امین

تاریخ : 2009 JUNE 28

                                                                                                     

زمانی که فریاد تظاهرات خیابانی تهران از مرگ بر آمریکا به شعار غریب ترِ مرگ بر دیکتاتور تغییر کرد، اذهان را به وسوسه تصور این کشاند که ملاها روزهای آخرشان است......

 

ادامهء مطلب-رنگ زمینه-3
+   امین ف ; ٧:٠٢ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٤/٩
دنباله: Donbaleh بالاترین : Balatarin     پيام هاي ديگران ()  
 

روز نخست...

درود دارم خدمت شما عزیزی که قدم رنجه کردید و آمدید تا درود مرا بشنوید.

راستش فکر نوشتن دیر زمانیست که مرا قاقلک میدهد، اما نداشتن کلید فارسی و از آن مهمتر شاید این عقیده که شروع نوشتن خودش تعهدی می‌شود خارج از هر گونه دغدغه و اینکه این آغاز را پایانی شاید نباشد، نیاز به تصمیم جدی داشت. اما آن چیزی که فارغ از این مقولات باعث شد دست به کلید ببرم، هیچ نیست جز همان احساس مسولیتی که از رنگ و سنخ نیرویی است که هموطنانم را به خیابان‌ها می‌کشاند.

باورم جز این نیست که باید کاری کرد، حرفی زد، پاسخی داد، حتی اگر به وجدان خود باشد، حتی اگر در دریای گفته‌ها قطره‌ای و یا عملی در حد عشری از نزدیک به صفر. ولی همین که بدانم از عمق سکوت ناله‌ای کرده‌ام که شاید پژواکش را یک گوش دیگر و تنها یک گوش دیگر، شنوا باشد، مرا بس. که باور دارم انسان‌ها را تسلسلی است نا دیده که آن تنها شنونده، خود گوینده ایست و آن ثانی را هم ... و این است که ناله‌ها هم می‌توانند فریادی شوند. که در این پژواک سکوت می‌تواند به فریاد برسد، اگر ارزشی داشته باشد. و اگر نه، همان که در محفظه سکوت معدوم شود را بیشتر می‌پسندم و این دیگر بسته است به رشته‌های این زنجیر.

اما من امید دارم و چون امیدی هست باید حرکتی هم کرد و زنده زنده، نمرد.

می‌بینمتان بزرگواران .

                                                                                                              امین.

+   امین ف ; ۱٠:٠٧ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٤/۸
دنباله: Donbaleh بالاترین : Balatarin     پيام هاي ديگران ()  
 

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir
\