روحانیون از این دروغ همبستگی‌آور عصبانیند!

... تهمت‌هایی که به دول خارجی زده شد، باتون‌ها و گاز اشک‌آوری که بر علیه معترضان به کار رفت و بازداشت کارمندان سفارت انگلیس، همگی نادرستی این انتخابات را نمایان کرد و مشوق تعهدی در دو سوی جمع سنتی‌ها شد.

این فرضیه باعث همبستگی ِ آن گروه دیگری که به طور طبیعی خارج از محدوده‌ء سیاسی ِ دست‌اندر کار حکومت بودند هم شد. مجموعه‌ای شامل برخی افراد، که مسبوق به این در جرگهء وفاداران بودند.    چیزی که بیش از همه قابل توجه است، این که بعضی از آنها یی که نتایج صحت انتخابات را ردّ کرده‌اند، از روحانیون ردهء بالا هستند. خیلی از  آیت الله‌های دارای احترام، در خصوص این مبحث سکوت اختیار کرده‌اند، ولی هستند  از این جمع  که نتایج خبرگان را غیر‌قابل قبول و نادرست اعلام کرده‌اند.  اعلامیهء قم، تنها می تواند مهر تأییدی بر عمیق تر شدن تَرَک سیاسی حاضر باشد.

             

بعلاوه، شایعات حاکی از آن است که آیت الله مصباح یزدی، روحانی سنتی و افراطی گرا، چند هفته پیش از انتخابات، دست یازی به هر گونه وسیله ای در جهت حفظ نظام حاکم فعلی بر جمهوری اسلامی را بدون اشکال اعلام کرده است.

دروغ، از نظر تئوری، هر قدرتی می خواهد داشته باشد؛ دروغ هایی که مصرانه در مقابل برهان و حقیقتی که عده ای کثیر به آن واقف اند، در نهایت هیچ کمکی، جز به تضرر سربازان ناراستی نمی کند.  این درسی است از یک واقعیت تاریخی که به نظر می آید در سرنوشت شوم رهبران افراطی ایران رقم خورده، تا باز بیآموزند.

(( نویسندهء این مطلب، رئیس مرکز مطالعات ایران در دانشگاه اکستر(Exter ) و نویسندهء : ایران، امپراتوری دانش وری(Iran, Empire of Mind ) است. ))

پایان.

/ 9 نظر / 16 بازدید
محمد

سلاااااااااااااام خوبی دوست خوب و مهربونم؟ ميلاد مرتضي اسدالله حيدر است جشن ولادت علي(ع) آن مير صفدر است زوجي براي فاطمه حق آفريده است اين زادروز همسر زهراي اطهر است با کوردل بگو، که بجز شير حق علي (ع) کی جاي ولادتش حرم خاص داور است؟ دل هر چه نظر به وسعت عالم تافت جز نور تو در عرصه ي آفاق نيافت هنگام نهادن قدم بر سر خاک ديوار حرم به احترام تو شکافت میلاد یگانه اقیانوس عمود بر زمین ،مولود کعبه ،حضرت علی ابن ابیطالب (ع) به شما و خانواده محترمتان تبریک میگم و براتون آرزوی موفقیت و شادی دارم. امیدوارم ما رو هم از دعای خیرتون در این ایام البیض بهره مند بفرمائید. شاداب باشی خدای علی نگهدارتون[گل][گل][گل]

بهرام

سلام:جواب تمام بی عدالتی ها داه میه

فرزانه

با سلام و سپاس از حضورت دروغ پردازن بزرگ بعد از مدتی خودشان هم به باور گفته هایشان می رسند و می توانند مدتی مردم را سرگرم کنند اما عاقبت باید به نفع راستی و حقیقت کنار بروند منتظر خواندن نوشته های جدیدت هستم

بهرام

سلام: دوست من .....هیچ وقت دروغ پایدار نمی مند[گل]

فهیمه جون

سلام من اومدم ممنون که به بهم سر میزنید باز هم منتظر حضور پر مهرتون هستم [ماچ]

آمادور

درود و خسته نباشید. ترجمه کردن خوبست و قابل تقدیر ولی وقت میبرد.این امکان هم هست که کس یا کسانی دیگر همان مقاله ایرا که شما ترجمه کرده یا خواهید کرد،ترجمه کنند.بنابراین پیشنهاد میشود برای جلوگیری ازدوباره و سه باره کاری در زحمت ترجمه ،با دوستان و یا هر کسیکه مناسب میدانید،در میان بگذارید و تقستم کار کنید تا وقت گرانبهایتان بهتر مورد استفاده قرار گیرد.کوشا باشید!

اسما،

از بعد از 22 خرداد کثیف تا الان دیدم نیازمند سایتهای سیاسی ام..دیدم نمیشود چشم بست روی سیاست!وبلاگتان جای خوبی شد برای دانستن!

نگار

سلام ممنون از اینکه به وبلاگ من اومدین. حرف برای گفتن زیاده ، و لی متاسفاه گوش شنوای فهمیده نیست یا اگر هم باشه کاری نمی تونه بکنه. دلیل برای آوردن و مدرک برای نشان دادن زیاده ولی عدالت و انصافی در کار نیست. همه از همه چیز خبر دارند اما چه فایده.... به امید ایرانی سبز و آزاد شاد وموفق و ایرانی باشید

نوایش

سلام.نظر لطف شماست .مطالب دیگری هم در آرشیو وبلاگ دارم با عنوان مقالک و... که اندیشه های بنده است.فارغ از مسائل کمیک روزهای تلخ ایرام امروز.خوشحال می شوم نظر دهید. ضمنا این ترجمان های مقاله های نشریات خارجی پیرامون ایران خیلی مفید است وگاها تحلیل های هوشمندانه است.خود مقاله از فرید زکریا در Cnn اخیرا خواندم که خیلی برایم جالب بود.کار شما نیز مضاف فایده است. با سپاس(مداح لیبرال دموکراسی!..نوایش)