درخواست بررسی توانایی خامنه ای درادامهء رهبری، واکنشی به حاکمیت

مورد اخیر را خبرگزاریهایی چون الجزیره و سان فرانسیسکو گیت به نقد و بررسی کشیده بودند. الجزیره با ادبیاتی نقل قول گونه، آورده است که این قانون سازان در این نامه  خاطر نشان می کنند که مقام رهبری، فرای قانون اساسی نیست و بنا بر اصل 111 قانون اساسی کشور مجلس خبرگان توانایی بررسی عملکرد رهبری را دارد و در این برهه از زمان به نظر آنان مجلس فوق باید به وظیفهء قانونی خود عمل کرده ، در این خصوص تحقیق و تفحص کند. این خبرگزاری اشاره می کند که این درخواست، پیش از این می توانست عواقب دهشتناکی را برای سوال کننده به همراه داشته باشد و این برای بار اول است که چنین اتفاقی در تاریخ جمهوری اسلامی می افتد. اما در اینجا نظر سان فرانسیسکو گیت(بخشی از سان فرانسیسکو کرونید و زیر مجموعهء تایمز)  را به اجمال بررسی میکنیم:


حاکمیت و اصلاح طلبان ایران، تهدید رد و بدل میکنند.
نوشته: برزو دراگاهی و رامین مستقیم، لوس آنجلس تایمز

گروه های رقیب ِ راهروهای قدرت ایران، بر شدت تهدیدهایشان نسبت به یکدیگر افزودند.
در جمعه ای که گذشت و به دنبال مسائل پس از انتخابات، نشانه هایی دیده شد، که در درون مایه می تواند به بروز برخوردهای شدیدی مابین دستگاه های نظامی و نخبگان مملکت منجر شود.   روحانیون افراطی نزدیک به احمدی نژاد، خواستار بازداشت و محاکمهء آقای کروبی، اصلاح طلب برجسته ای را شدند که مدعی شده دستگیر شدگان حوادث اخیر، در حین بازداشت، شکنجه و مورد تجاوز جنسی قرار گرفته اند.در مقابل و در جبههء مخالف، در روز پنج شنبه، گروهی از نمایندگان اسبق اصلاح طلب مجلس، نامه ای خطاب به آیت الله هاشمی رفسنجانی نگاشتند که در آن ازمجلس خبرگان رهبری درخواست شده بود عملکرد آیت الله خامنه ای،  در راستای بروز برخوردهای خشونت آمیزپس از انتخابات، مورد تحقیق و بررسی قرار گیرد. مشاجرات حزبی و دستجاتی در حالی شدت گرفته اند که تظاهرات خیابانی به گونه ای کم رنگ شده اند.  ماشاالله شمس الواعظین، روزنامه نگار دگراندیش و فعال حقوق بشر معتقد است: <<در میانهء حاکمیت، گوی بحران همچنان در حال چرخش است>>.شیخ اصلاحات، هنوز بر موضع خود پابرجاست

تظاهر کنندگان در این میانه به زخمهایشان میرسند و از بابت گرمای فزایندهء نیمهء تابستان پناهی گرفته اند و در حال حاضر کمی عقب نشسته اند. به نظر می آید که آنان امید دارند تا بتوانند، فعلاً و با این روش، بدون خون ریزی و کشتار بیشتر، به حداقل خواسته هایشان برسند- کوتاه کردن دست احمدی نژاد و دایرهء افراطیون مذهبی دردستگاه های امنیتی-. 
محسن سازگارا، فعال و مفسرسیاسی ِ طرفدار مخالفان دولت و ساکن واشنگتن می گوید: << نقشه برای فلج کردن دولت و به زیر کشیدن دولت احمدی نژاد موجود است، اما موسوی نمی تواند آن را اعلام کند چرا که در این صورت حتماً به دستگیری او منجر می شود؛ اگر او سکوت اختیار کرده، به دلیل بی برنامه گی و نداشتن نقشهء اجرایی نیست>>.
آنچه تا کنون مشخص است آنکه نه جبههء اصلاحات از مواضع خود عقب نشسته است و نه افراطیون دولتی؛ احمدی نژاد درخواستی مبنی بر بازداشت آقای موسوی، کروبی و چند تن دیگر از رهبران اصلاحات را به مجلس امنیت ملی ارائه داد، که به گفتهء سایت نوروز نیوز، درخواست وی "توسط مقامات بالا" و به دلیل ترس از "فروپاشی نظام " پس زده شد.
اصلاح طلبان را با وجود چنین تهدیدهایی هنوز نتوانسته اند به خاموشی بکشانندو اکنون نامه ای که توسط صدها( به گفتهء نویسندگان این روزنامه) نفر از نمایندگان مجلس شورای ملی امضا شده، از مجلس خبرگان، درخواست دارد تا طبق اصلی از قانون اساسی، دربارهء توانایی ادامهء رهبری آقای خامنه ای، به بررسی های لازمه بپردازد.
____________
ترجمه و مقدمه: امین.
/ 5 نظر / 32 بازدید
نوایش

سلام .مثل سایر اوقات برای من حاوی اخبار و اطلاعات روز بود.زحمتتان را سپاس

پگاه.م

جناب امین:دوست عزیزم بد نیست در کنار سیاست؛نگاهی هم به ویرانی ستون های اصلی زندگییمان داشته باشیم....

بهرام

وبلاگ خوبی داری . اگه مایل به تبادل لینک باشی منو با نام برنامه نویسی دلفی لینک کن . خبر بده تا لینکت کنم

باران

وبلاگ خوبی دارید.. در ضمن نمیدانم بدون رهبر و یا بهتر بگویم رئیس نمی توان زندگی کرد؟ نمیدانم چرا ما ایرانی ها همیشه دنبال کسی می گردیم به ما دستور بدهد.!

فرزانه

با سلام و سپاس این جا تناقضی هست نقشه برای فلج کردن دولت و به زیر کشیدن دولت احمدی نژاد موجود است، اما موسوی نمی تواند آن را اعلام کند چرا که در این صورت حتماً به دستگیری او منجر می شود و این که درخواست دستگیری موسوی به علت ترس از "فروپاشی نظام " پس زده شد موسوی دستگیر شود صرف نظر از سختی هایی که برای خودش دارد به نفع چه کسی است بالاخره ؟ جنبش اصلاحات به نظر سازمان یافتگی پیشروی بیش از این را ندارد و در موقعیت انفعالی قرار دارد واقعیت تلخی است اما همین که سازگارا باید از آن طرف دنیا برای ایران تحلیل بنویسد خودش دلیل همین ضعف است که باید آن را پذیرفت و برای آن کاری کرد با انکار واقعیت حاصلی بدست نمی آید